images/obrazy/j1.jpg
SZKOŁA MUZYCZNA

Fryderk Chopin

1810 - 1849

Patronem Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I st. nr 2 jest Fryderyk Chopin. Urodził się w 1810 roku w Żelazowej Woli, niewielkiej wsi pod Warszawą. Fryderyk od najmłodszych lat wykazywał wielkie uzdolnienia muzyczne, literackie i aktorskie. Lekcje muzyki pobierał początkowo u Wojciecha Żywnego następnie u Józefa Elsnera. Studiował w warszawskiej Szkole Głównej Muzyki.

Pierwszego poloneza skomponował Chopin gdy miał 7 lat, a jako nastolatek tworzył już polonezy, pieśni, mazurki. Koncertował w bogatych salonach Warszawy. W wieku 20 lat wykonywał z orkiestrą własne dwa koncerty fortepianowe. Na jego talencie poznał się profesor i rektor uczelni Józef Elsner. W sprawozdaniu Szkoły Muzycznej dla władz napisał o Chopinie: "Szczególna zdolność, geniusz muzyczny". W 1830 roku Chopin wyjechał z Polski, aby dalej kształcić się i nawiązać szersze kontakty artystyczne. Nigdy więcej nie udało mu się wrócić do kraju. Przez resztę życia mieszkał we Francji w Paryżu. Poznał tam wielu kompozytorów, poetów i artystów. Komponował, koncertował i udzielał lekcji gry na fortepianie. Wyjeżdżał na koncerty do Anglii jakiś czas przebywał na wyspie Majorce u wybrzeży Hiszpanii. Przez cały czas walczył z postępującą gruźlicą.

Zmarł w wieku 39 lat w Paryżu i tam znajduje się jego grób. Siostra Chopina przewiozła jego serce do Warszawy i umieszczono je w kościele Świętego Krzyża.

Fryderyk Chopin komponował głównie muzykę fortepianową. W swej twórczości nawiązywał do polskiej muzyki ludowej. W jego utworach pojawiają się rytmy taneczne kujawiaka, oberka, mazura i poloneza.

Ciekawostka...
Fryderyk Chopin był bardzo wesołym i żywym chłopcem. Z wakacji donosił przyjacielowi o nauce jazdy konnej "i ja umiem na nim siedzieć; przynajmniej tak, że koń powoli gdzie chce idzie, a ja jak małpa na niedźwiedziu na nim ze strachem siedzę... Muchy mi często na wyniosłym siadają nosie...".

/Agnieszka Kreiner-Bogdańska tytuł: W krainie muzyki/