GODZINY PRACY BIBLIOTEKI

Poniedziałek 8.00 – 16.00

 

Wtorek 8.00 – 17.00
Środa 8.00 – 16.00
  Czwartek 8.00 – 17.00
                                                                           Piątek 8.00 – 14.00Zapraszamy do biblioteki na wystawę lapbooków wykonanych przez uczniów klasy 3pod kierunkiem pani Patrycji Bień-Gorczyńskiej. Obok wystawy prac zostały umieszczone najciekawsze, według dzieci, fragmenty lektury „Dziadek i niedźwiadek”, rysunki i fotografie książkowych bohaterów.

Wystawa komiksów w bibliotece
W naszej czytelni udostępniono komiksy wykonane przez uczniów klasy 2pod kierunkiem p. Elżbiety Przybycień. Zaprezentowano też popularne serie komiksowe. Podczas zajęć bibliotecznych uczniowie obejrzeli rysunki legendarnego twórcy komiksów „Papcia Chmiela”.


WYSTAWA PRAC KLAS 1-3
W naszej czytelni została zaprezentowana wystawa folderów reklamowych książek dla dzieci, bajek, komiksów. Wśród prac, które można było obejrzeć, znalazły się między innymi popularne serie „8+2”, „Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai”, „Klinika pod Boliłapką”, „Agata na tropie” i wiele, wiele innych. Podczas zajęć bibliotecznych dzieci słuchały fragmentów polecanej im literatury dziecięcej a także haseł zachęcających do czytania rekomendowanych przez naszych uczniów książek.
 


KONKURSU BIBLIOTECZNY NA FOLDER REKLAMOWY KSIĄŻKI DLA KLAS I – III ROZSTRZYGNIĘTY !

 I miejsce ex aequo

                          Karolina Fuchs uczennica  klasy I m

                          Oliwia Młotek uczennica  klasy II b 

II miejsce ex aequo

                         Zofia Zielonka uczennica klasy III b 

                         Magdalena Zimoch uczennica klasy III m 

III miejsce Aniela Gołos uczennica klasy III m

Wyróżnienia

                        Szymon Fajdasz uczeń klasy I m

                        Joanna Pałka uczennica klasy III m

                        Klara Madej uczennica klasy III m

                        Alicja Rozensztrauch uczennica klasy III m

 

Jury konkursu: Anna Domagała-Palka
Edyta Dmochowska-Wesołowska
Katarzyna PolowczykWYSTAWA KSIĄŻEK O TEMATYCE ŚWIĄTECZNEJ

W czytelni została zaprezentowana wystawa utworów literatury dziecięcej i młodzieżowej, których akcja toczy się w okresie Świąt Bożego Narodzenia. Czytelnicy mieli też okazję obejrzeć książki zawierające informacje o świątecznych tradycjach w różnych krajach. Dzieci słuchały fragmentów audiobooka „Dzieci z Bullerbyn” o tym, jak obchodzono w Bullerbyn Gwiazdkę. Uczniom najbardziej podobała się prezentacja książek w naszym bibliotecznym „telewizorze”.
   


Świętowanie literackiej rocznicy

"Ilekroć odłożywszy książkę snuć zaczniesz nić własnych myśli, tylekroć książka cel zamierzony osiąga".

Janusz Korczak

...... podążaliśmy za tą piękną myślą w piątek 10.12.2021 r. Naszą przewodniczką w tej czytelniczej podróży była tym razem pani Olga Tokarczuk, która rok temu otrzymała literacką nagrodę Nobla. Tego dnia dołączyliśmy do wrocławskiego świętowania literackiej rocznicy, tak ważnej dla wszystkich Polaków.

Czytaliśmy na lekcjach (także tych zdalnych) fragmenty wartościowych książek, a potem snuliśmy wspólnie nici naszych myśli pełne blasku, przemyśleń płynących z piękna czytania, o której również opowiada w swoich książkach pani Olga Tokarczuk. Będziemy literacko podróżować więcej i częściej, gdyż jak powiedziała inna polska noblistka:

"Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła".

Wisława Szymborska

  

Święty Mikołaj

W Holandii Mikołaj przypływa statkiem, szwedzkie dzieci otrzymują podarki od skrzatów a w Hiszpanii prezenty wyjmują ze skarpet zawieszonych na łóżku lub przy kominku. O tych i innych ciekawostkach Uczniowie naszej szkoły mogli dowiedzieć się w bibliotece, a także zobaczyć wystawę książek poświęconych Świętemu Mikołajowi.

  
Spotkanie z Pluszowym Misiem w bibliotece

Uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w lekcjach bibliotecznych z okazji Światowego Dnia Pluszowego Misia. Podczas zajęć poznali historię misia Teddyego, wysłuchali fragmentów książek o przygodach Misia Uszatka i Kubusia Puchatka. Dzieciom została zaprezentowana wystawa, kolekcja książek, płyt i filmy o pluszowych misiach, bohaterach dzieciństwa. W bibliotece wyeksponowano zdjęcia i rysunki, na których misie zachęcają dzieci do czytania książek. Pierwszoklasistom został wyświetlony w czytelni serial animowany Miś Uszatek. Klasa 2a obejrzała fragmenty filmu Paddington. Uczniom najbardziej podobały się filmy i misiowe zagadki. Mamy nadzieję, że spotkanie z pluszowymi bohaterami zachęciło dzieci do odwiedzania na co dzień biblioteki, do sięgania po książkę i zaglądania do świata niezwykłych historii, nie tylko z życia znanych lub dopiero poznanych misiów.
  

  

KONKURS DLA UCZNIÓW KLAS 1-3: PRZECZYTALIŚCIE, ZAREKLAMUJCIE...

Biblioteka Zespołu Szkół nr 9 ogłasza konkurs na reklamę książki.
Wykonaj folder reklamowy książki wypożyczonej w bibliotece szkolnej. Praca powinna zawierać hasła zachęcające do przeczytania książki, wrażenia po lekturze a także ilustracje, zdjęcia lub własnoręcznie wykonane rysunki.
Cele konkursu:
- Promocja czytelnictwa i literatury;
- Zachęcenie uczniów do czytania w wolnym czasie;
- Nabycie i doskonalenie umiejętności posługiwania się instrumentami reklamy i marketingu.
Warunki konkursu
- Konkurs adresowany jest do dzieci z klas 1-3 Zespołu Szkół nr 9;
- Miejsce dostarczenia prac: biblioteka szkolna;
- Termin dostarczenia folderów: do 20 grudnia 2021 r.
Jurorzy wybiorą najciekawsze reklamy. Zwycięzcy otrzymają dyplomy i nagrody.
Nauczyciele bibliotekarze
Jane K. Rowling

Jane K. Rowling - ta Pani od Harrego Pottera napisała kiedyś “Kiedy masz jakieś wątpliwości, idź do biblioteki “ a Cornelia Funke o książkach opowiada tak: “Kochają każdego kto je otwiera, dając mu poczucie bezpieczeństwa i przyjaźni, niczego w zamian nie żądając”.  Panie Bibliotekarki i Przyjaciółki książek postanowiły podzielić się z najmłodszymi uczniami naszej szkoły tą przyjaźnią i uroczyście pasować każdego “Pierwszaka” na czytelnika.  Wszystko odbyło się w atmosferze bajek i baśni, gdyż uczniów klas pierwszych w krainę czytelnictwa wprowadzały koleżanki ze starszych klas prezentując przedstawienie o postaciach z bajek i baśni.  Od tamtej chwili drzwi szkolnej biblioteki są już otwarte dla wszystkich małych czytelników.  
  


Wystawa lapbooków „Opowieści z Narnii”

W naszej bibliotece zostały zaprezentowane lapbooki wykonane przez uczniów klasy Vb. Dzieci odwiedzające wystawę, podczas zajęć czytelniczych, wysłuchały fragmentów książki „Lew, Czarownica i stara szafa”. Miały okazję zajrzeć do lapbookowej szafy i poznać bohaterów
„Opowieści z Narnii”.

   


Jakie rekordy można bić w szkole?
Można bić rekordy sportowe albo matematyczne, ale można też, a nawet trzeba bić rekord w czytaniu.
Nasza szkoła „wpisała się do kalendarza” organizatorów Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych oraz kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom” i 12 października 2021 r uczniowie wyruszyli w czytelnicze podróże do Krainy Literatury.
Wzięliśmy udział w II Międzynarodowej edycji VI Ogólnopolskiej akcji „Przerwa na czytanie” – bicie rekordu w czytaniu na przerwie.
To był wyjątkowy dzień. Przerwy spędzaliśmy inaczej niż zawsze. Zatrzymaliśmy się na chwilę z książką w ręku.
Postanowiliśmy unieść się słowom, zdaniom, opowieściom…..
Byliśmy w szkole i jednocześnie tam, między kartkami naszych książek….
Było ciekawie.
Przerwa na czytanie mogłaby zdarzać się częściej…
Dziękujemy organizatorom akcji za inspirację, nauczycielom polonistom, logopedzie za pomoc i obecność.

 Nauczyciele bibliotekarze
Dzień Kropki

W naszej bibliotece została zaprezentowana wystawa ilustracji autora "Kropki" oraz książek zawierających obrazki w kropeczki i inne projekty do samodzielnego wykonania. Uczniowie mieli okazję poznać książki pełne pomysłów i inspiracji plastycznych. Dzieci podczas zajęć bibliotecznych zaprezentowały swoje talenty za pomocą kropkowych rysunków. Wysłuchały głośnego czytania książek, które ilustrował Peter Reynolds, autor "Kropki".


  

 

Uczniowie klas pierwszych wzięli udział w uroczystości pasowania na czytelnika.

W bibliotece szkolnej odbyło się Pasowanie na czytelnika biblioteki szkolnej. Tego dnia pierwszoklasiści ślubowali być dobrymi czytelnikami i obiecali szanować książki. Wzięli udział w zajęciach, podczas których poznali regulamin biblioteki, nauczyli się jak korzystać z księgozbioru. Obejrzeli krótkie przedstawienie teatrzyku Kamishibai "Czułość"oraz rozwiązywali zagadki czytelnicze.

   

 

 Tablica z książkami do słuchania:  

 

  Na padlecie znajdziesz ciekawe audiobooki.

Tu znajdziesz quizy, posłuchasz legend, obejrzysz przedstawienie.

 

 


 Drzwi Otwarte w bibliotece

 
 
13 maja Rodzice przedszkolaków podczas indywidualnych spotkań  mieli możliwość zapoznania się z ofertą naszej biblioteki. Z tej okazji została przygotowana wystawa bajek, pluszowych misiów, maskotek, płyt DVD oraz audiobooków zatytułowana "Kubuś Puchatek i inne bajkowe misie".
Dzieci mogły posłuchać głośnego czytania fragmentów bajek, poznać przygody misiów, Paddingtona, Misia Uszatka, Kubusia Puchatka i innych. Przygotowano dla przedszkolaków rebusy, bajkowe puzzle i misiowe zagadki.